Düğün Fotoğrafı/Videosu’nun Bütçelendirmedeki Yeri

Bir organizasyon düşünün ki, ‘davet’ olgusunun saçakları sizden başlayıp, organizasyonun uzantılarından geçerek konuklara uzanan. Kapsamının ve bununla ilinti olarak bütçelendirme kırmızı çizgilerinin tek sahibinin siz olduğu. Bu noktada tabiki en temel soru; bir düğün organizasyonu için ne kadar bütçe ayırabileceğiniz ve öncelik sıralarınız.Kumsal,vintage,rustic vs gibi temalar bakıldığında bütçenin iskeletini oluşturan konseptler.

Bir organizasyon düşünün ki, ‘davet’ olgusunun saçakları sizden başlayıp, organizasyonun uzantılarından geçerek konuklara uzanan. Kapsamının ve bununla ilinti olarak bütçelendirme kırmızı çizgilerinin tek sahibinin siz olduğu.

 

Bu noktada tabiki en temel soru; bir düğün organizasyonu için ne kadar bütçe ayırabileceğiniz ve öncelik sıralarınız.Kumsal,vintage,rustic vs gibi temalar bakıldığında bütçenin iskeletini oluşturan konseptler. Her sektörde olduğu gibi bir çok organizasyon firması seçeneği ile karşı karşıyasınız. Ve muhtemelen makasın fazla açık olduğu fiyatlarla da… Toplumumuzun hizmet sektöründeki talep reflekslerine baktığımızda, genellikle referanslar üzerinden kararlara doğru bir yönelimin olduğunu söyleyebiliriz.  İçinde bulunduğumuz sosyal statütülerimiz gereği beğenilerimiz, damak tadlarımız, müzik zevklerimiz,bakış açılarımız vs. belirli bir çemberin etrafında eşit aralıklar ile diziliyor.İlk hareket noktasıyla birlikte tabiki karşılaşılacak rakamlar da üç aşağı beş yukarı çiftlerin öngörebilecekleri tablolar.

 

Bir şamdan düşünün ki ya da bir succulent… Somut olarak karşınızda duruyor ve onu talep ettiğinizde ne için ödeme yapacağınızı biliyorsunuz/görüyorsunuz. Dolayısıyla ona biçilen değeri kendi mantık süzgecinizden geçirip değerlendirebiliyorsunuz.

Bazı sektörler vardır ki; ortaya çıkacak ürünü net olarak göremezsiniz. Sadece öngörebilirsiniz ya da size sunulan geçmiş işler üzerinden fikir yürütebilirsiniz. Dolayısıyla tedirgin olursunuz doğal olarak. Çünkü neye ödeme yapacağınızı bir bakıma kestiremiyorsunuz.Ya istediğim gibi bir sonuç ile karşılaşmazsam?

 

Düğün fotoğrafları ya da düğün klipleri…

Neye ödeme yapacağınızı tam olarak bilemediğiniz, bir o kadar da çiftlerin vazgeçilmezi ‘düğün fotoğrafları/düğün klipleri’. Çiftler için riskli bir alan. Özellikle de düğün fotoğraflarına/kliplerine daha çok önem verdiğini söyleyebileceğimiz gelinler için. Daha önceki ‘Portfolyo’-’Düğün hikayesi’ arasındaki ince çizgi yazısında da belirtildiği gibi, karşınıza çıkan birbirinden farklı rakamlar arasında karar verebilmek için, portfolyodan ziyade bir ‘düğün hikayesi’ serilerine bakmak, fotoğrafçınızın çizgisini öngörebilmeniz açısından işinizi daha kolaylaştıracak.