Düğün Fotoğrafçılığındaki Tarzlar

Fotoğrafın bir dil olduğunu, her fotoğrafçının / düğün fotoğrafçısının kendi dilini kullanarak ya da öykünerek fotoğraf çektiğini daha önceki ‘Düğün Fotoğrafçılığında Dil’ yazısında belirtmiştim. Fotoğrafçının dili ile çiftlerin dilinin uyuştuğu noktada tahmin edersiniz ki keyifli bir birliktelik oluşuyor. Aynı dili konuşmanın verdiği rahatlık da cabası.

devamı...

Düğün Fotoğrafçılığında Dil

Fotoğraf dediğimiz şey, artık günümüzde kolay ulaşılabilen/üretilebilen ve aynı zamanda kolay da tüketilebilen bir ürün. Fotoğrafa merakla çoğu insan, kendi beğenisine göre gördüğünü fotoğraflayıp, biraz renk/ kontrast ayarı ile sonuca rahatlıkla ulaşabiliyor. Hele ki mobil teknolojinin geldiği noktada artık her şey daha da kolay. Herhangi bir görsele ihtiyacınız olduğunu düşünün.Herhangi bir dergide bir fotoğrafa baktığınızı varsayın. Daha da somutlaştırmak gerekirse, iki farklı fotoğrafçı tarafından ele alınan aynı konuyu bir seyahat dergisinde yahut kendi web sayfalarında izlediniz diyelim.

devamı...

Düğün Mekanları ve Fotoğrafçı/Videograf Yaptırımları

Düğün fotoğrafçıları olarak bundan 3,4 sene öncesine kadar bu tür durumlar ile daha az karşılaşılıyordu. Yani, düğününüze ait tüm unsurları (catering,süsleme,fotoğraf,video gibi) kendiniz karar verebiliyordunuz. Düğününüzün gerçekleşmesini istediğiniz mekana istediğiniz catering firmasını, istediğiniz organizasyon firmasını ya da istediğiniz fotoğrafçıyı getirebiliyordunuz. Ama zamanla çiftleri tercihleri konusunda esnek bırakabilen mekanlar git gide azaldı ve önümüzdeki bir kaç sene içinde ise tamamen sıfırlanacağa benziyor.

devamı...

Wedding Photographer (düğün fotoğrafçısı) ile Wedding Photojournalist ( Düğün foto muhabiri) arasındaki fark ?

Son zamanlarda artık sıklıkla karşılaştığımız bir kavram;düğün hikayesi, düğün belgeseli, hikaye düğün fotoğrafçısı ya da özel gün fotoğrafçısı gibi. Esasında bu kavramların hiçbiri tam anlamıyla karşılamıyor yapılmaya çalışılan işi. Photojournalism (foto muhabirliği) kelimesinin çıkış noktasına bakmak gerek. Foto muhabirliği aslında haber,dergi veya herhangi yayınlarda fotoğraf ile ‘hikaye’ anlatmak için kullanılan bir gazetecilik terimidir.

devamı...

Düğün Fotoğrafı/Videosu’nun Bütçelendirmedeki Yeri

Bir organizasyon düşünün ki, ‘davet’ olgusunun saçakları sizden başlayıp, organizasyonun uzantılarından geçerek konuklara uzanan. Kapsamının ve bununla ilinti olarak bütçelendirme kırmızı çizgilerinin tek sahibinin siz olduğu. Bu noktada tabiki en temel soru; bir düğün organizasyonu için ne kadar bütçe ayırabileceğiniz ve öncelik sıralarınız.Kumsal,vintage,rustic vs gibi temalar bakıldığında bütçenin iskeletini oluşturan konseptler.

devamı...

Düğün fotoğraflarında mekanın çift ile örgüsü

Deniz, kumsal, orman ve bunun gibi temalar. Gerek fotoğrafçı, gerekse çiftler tarafından dış mekan düğün fotoğrafı denildiğinde ilk akla gelen mekanlardır genellikle.Algısının kolay olması,mutluluğu çağrıştırması,etrafımızdan gördüğümüz örnekler bunun sebepleri arasında sıralanabilir.Ama trend yavaş yavaş kendisine zemin hazırlayacak, kafasını çıkartacak yeni arayışlar içine girmeye başladı.Nasıl stüdyo çekimlerinin miyadı dolup, gelin ve damatlar(o zamanki akımın da fotoğrafçılar üzerindeki etkisi ile) kendilerini daha...

devamı...

Hazırlık fotoğraflarının düğün hikayesindeki rolü

Genellikle karşılaşılan bir tablo; ”Arkadaşımın düğün fotoğraflarından biliyorum, tüm gün pakette anlaşmışlardı. Fotoğrafçı ise makyaj yapılırken ve saç düzenlenirken kuaföre gelip fotoğraflarını çekti ve gitti. Sonrasında ise hazırlıklar bittikten sonra bize haber verin, dış mekan çekimi için kararlaştırdığımız mekanda buluşuruz dedi.”

devamı...

Balık Gözü Objektifler, Düğün fotoğrafçılığı ve Belgesel Düğün Fotoğrafçılığı

Balik gözü objektifler en geniş görüş açısı imkanı taniyan objektiflerdir.Genellikle mimari çekimlerde ve düğün fotoğrafçılığında kullanılir.Bulunduğu ortamın epey bir kısmıni fotoğraflayan bu objektiflerin beraberinde getirdikleri bir dezavantaj da söz konusudur; Distorsiyon. Fotoğrafın dikey ve yatay kenarlarında meydana gelen bu bozulmalar (distorsiyon), iç bükeylik ile perspektif algısını etkilerken, kavisli bir ortam izlenimi verir. Şuan mobil telefonlarımızda aplikasyon olarak da karşımıza çıkan ‘fisheye’ durumu bir çok düğün fotoğrafçısı tarafından tercih edilen bir durum. Neden ?

devamı...

‘Portfolyo’-'Düğün hikayesi’ arasındaki ince çizgi

Kişiler, kurumlar, markalar, müzisyenler, art direktörler, mimarlar diye uzatılabilinecek bu sınıflandırmada ‘porftolyo’ kelimesi sıklıkla karşılaşılan bir başlıktır. Bir başka deyişle, en iyi olarak nitelendirilen işlerin bir arada toplanması. Portfolyo, kimi meslek dalları için ciddi bir referans iken ve karşı tarafa işin muhattapları noktasında fikir verebilirken acaba tek başına ele alınması yeterli midir? Hele ki konu bir düğün hikayesi ise.

devamı...